MONSTRA Festival

Calendar

Calendar

16 March Wednesday
17 March Thursday
18 March Friday
19 March Saturday
20 March Sunday
21 March Monday
22 March Tuesday
23 March Wednesday
24 March Thursday
25 March Friday
26 March Saturday
27 March Sunday
16 March Wednesday
171952 19:30 Preview Premiere: Belle Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
17 March Thursday
175197 10:30 Monstrinha 3-5 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
172208 20:00 Flee Cinema City Alvalade - Sala 3
31168 21:30 Opening Ceremony Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
173193 22:00 Triple X: Shorts Cinema City Alvalade - Sala 3
18 March Friday
31459 10:00 Masterclass Radostina Neykova Cinemateca Júnior
175198 10:30 Monstrinha 6-9 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
170984 17:00 Perspectives: Shorts 01 Cinema São Jorge - Sala 3
173473 19:00 100 Years of Swiss Animation: Crossings I Cinema São Jorge - Sala 3
172207 20:00 Dokanim: Shorts Cinema City Alvalade - Sala 3
174398 21:00 Rio 2096: A Story of Love and Fury Cinema São Jorge - Sala 3
31507 21:30 Saison Croisée Portugal-França Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
174161 22:00 Fritz the Cat Cinema City Alvalade - Sala 3
19 March Saturday
174404 10:30 Family Program 1 Museu de Etnologia
171947 10:30 Baby Monstrinha Cinema São Jorge - Sala 2
171021 11:00 Family Program 1 Cinema São Jorge - Sala 3
174410 11:00 Family Program 2 Cinema City Alvalade - Sala 2
174153 13:30 Lily and the Magic Pearl Cinema City Alvalade - Sala 3
31472 14:30 ENCONTRÃO : Encontro de Oficinas e Formadores em Cinema de Animação Cinema São Jorge - Sala 2
174402 15:00 Family Program 1 Cinemateca Júnior
174409 15:00 Family Program 1 Casa das Artes de Sines
174411 15:00 Family Program 2 Museu de Etnologia
174408 16:00 Family Program 1 Centro Cultural de Carnide
170888 16:15 To put it mildly Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
170985 17:00 Perspectives: Shorts 02 Cinema São Jorge - Sala 3
174416 17:30 Family Program 2 Casa das Artes de Sines
31534 18:00 Freeze Frame : Collection of 20 Illustrations Cinema São Jorge - Sala 2
173478 19:00 100 Years of Swiss Animation: Journeys II Cinema São Jorge - Sala 3
174159 20:00 Trash Cinema City Alvalade - Sala 3
174399 21:00 A Story Before a Story Cinema São Jorge - Sala 3
174160 22:00 Nahuel and the Magic Book Cinema City Alvalade - Sala 3
20 March Sunday
174412 10:30 Family Program 2 Museu de Etnologia
174403 11:00 Family Program 1 Cinema City Alvalade - Sala 4
175205 11:00 Family Program 2 Cinema São Jorge - Sala 3
171033 11:00 Baby Monstrinha Cinema São Jorge - Sala 2
31535 12:15 Apresentação: Caixa de Brinquedos Óticos Regina Pessoa & Manual do Pequeno Animador Cinema São Jorge - Sala 2
175192 13:30 Bambi Cinema City Alvalade - Sala 3
31470 14:30 Family Workshops : Stories of Old Photos Cinema São Jorge - Sala 2
174405 15:00 Family Program 1 Museu de Etnologia
172211 15:15 Bulgarian Films for Families Cinema São Jorge - Sala 3
174415 16:00 Family Program 2 Centro Cultural de Carnide
170986 17:00 Perspectives: Shorts 03 Cinema São Jorge - Sala 3
173483 19:00 100 Years of Swiss Animation: Transitions III Cinema São Jorge - Sala 3
175193 20:00 The Jungle Book Cinema City Alvalade - Sala 3
174400 21:00 The Boy and the World Cinema São Jorge - Sala 3
174158 22:00 My Neighbors' Neighbors Cinema City Alvalade - Sala 3
21 March Monday
31458 10:00 KOYAA: From Garage Project to Professional Series Cinemateca Júnior
31465 10:00 Workshop Animated Documentary w/ Camila Kater Cinema São Jorge - Sala 2
31531 10:00 Talk: Animated Documentary (part of the workshop) Cinema São Jorge - Sala 2
31460 14:30 Masterclass: Anri Koulev Cinema São Jorge - Sala 2
170961 18:00 Student Competition 1 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
172212 19:00 Us Versus Reality - Best of Animator Festival (PL) Cinema São Jorge - Sala 3
174379 19:00 The Pioneers of Animated Film - Émile Reynaud and Émile Cohl Cinemateca - Sala M. Félix Ribeiro
172206 20:00 TerrorAnim: Shorts Cinema City Alvalade - Sala 3
170881 20:00 My Sunny Maad Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
170889 21:00 Best of WFAF Varna Cinema São Jorge - Sala 3
170813 22:00 Short Film Competition 1 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
173987 22:00 Princess Mononoke Cinema City Alvalade - Sala 3
22 March Tuesday
31466 09:00 Workshop Animated Documentary w/ Camila Kater 2 Universidade Lusófona
31477 10:00 Summit:The Future of Cinema Theaters Cinema São Jorge - Sala 2
31461 14:30 Masterclass: Michaela Pavlátová on My Sunny Maad Cinema São Jorge - Sala 2
175200 15:15 Generation M Cinema São Jorge - Sala 3
170962 18:00 Student Competition 2 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
172214 19:00 Slovenian Contemporary Animation: Best of Animateka (SI) Cinema São Jorge - Sala 3
170885 19:30 Classical Bulgarian Films 01 Cinemateca - Sala Luís de Pina
170879 20:00 Kill It And Leave This Town Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
173397 20:00 Welcome to Stiegheilkirchen Cinema City Alvalade - Sala 3
173445 21:00 Animanostra: 30 Years Cinema São Jorge - Sala 3
170812 22:00 Short Film Competition 2 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
174637 22:00 The Wolf House Cinema City Alvalade - Sala 3
23 March Wednesday
31467 09:00 Workshop Animated Documentary w/ Camila Kater 3 Universidade Lusófona
31462 10:00 Masterclass: The Meaning of Space in Raimund Krumme’s Work Cinema São Jorge - Sala 2
31475 14:30 Animation Academic Training in Portugal Cinema São Jorge - Sala 2
175199 15:00 Monstrinha 10-14 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
170963 18:00 Student Competition 3 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
172213 19:00 Best of Animest (RO) Cinema São Jorge - Sala 3
170886 19:30 Classical Bulgarian Films 02 Cinemateca - Sala Luís de Pina
170882 20:00 The Crossing Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
173989 20:00 Max & Co Cinema City Alvalade - Sala 3
173092 21:00 Anri Koulev Retrospective Cinema São Jorge - Sala 3
170893 22:00 Short Film Competition 3 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
174949 22:00 Plague Dogs Cinema City Alvalade - Sala 3
24 March Thursday
31468 10:00 Street Art Animation Workshop w/ Coke Cortes 1 Sociedade Nacional de Belas Artes
31474 11:30 Talk: Spam Cartoon Cinema São Jorge - Sala 2
31463 14:30 Masterclass: Juergen Hagler on ARS ELETRONICA Cinema São Jorge - Sala 2
173977 16:30 Electronic Theatre (by Ars Eletronica) Cinema São Jorge - Sala 2
170964 18:00 Student Competition 4 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
172215 19:00 Contemporary Croation Animation: Best of Animafest (HR) Cinema São Jorge - Sala 3
170887 19:30 Masters of Bulgarian Animation: Tribute to Todor Dinov & Ivan Vaselinov Cinemateca - Sala Luís de Pina
170878 20:00 Bob Spit, We Do Not Like People Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
173444 21:00 BAP: 10 Years Cinema São Jorge - Sala 3
170895 22:00 Short Film Competition 4 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
25 March Friday
31469 10:00 Street Art Animation Workshop w/ Coke Cortes 2 Sociedade Nacional de Belas Artes
31476 10:00 Panel: Portuguese Projects in Production Cinema São Jorge - Sala 2
31464 14:30 Masterclass: Even Mice Belong in Heaven: Creative Process Cinema São Jorge - Sala 2
31473 17:00 Talk: Philosophy and Cinema for Children Sociedade Nacional de Belas Artes
170892 17:00 Mark & Verse Cinema São Jorge - Sala 3
170965 18:00 Student Competition 5 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
170814 19:00 Dozens of Norths Cinema São Jorge - Sala 3
174162 19:30 The Czech Year Cinemateca - Sala Luís de Pina
170896 20:00 Short Film Competition 5 Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
172834 20:00 Clipanim Cinema São Jorge - Sala 2
171672 22:00 SPA/Vasco Granja Award Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
26 March Saturday
174413 10:30 Family Program 2 Museu de Etnologia
171035 10:30 Baby Monstrinha Cinema São Jorge - Sala 2
170880 11:00 The Ape Star Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
170883 14:30 Even Mice Belong in Heaven Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
174406 15:00 Family Program 1 Museu de Etnologia
175201 17:00 Snoopy, Come Home Cinema São Jorge - Sala 3
170987 17:30 Perspectives on Portuguese Animation Cinema São Jorge - Sala 2
170890 19:00 Super Shorts Competition Cinema São Jorge - Sala 3
31169 21:30 Closing Ceremony Cinema São Jorge - Sala Manoel Oliveira
27 March Sunday
174407 10:30 Family Program 1 Museu de Etnologia
171037 10:30 Baby Monstrinha Cinema São Jorge - Sala 2
174401 11:00 Tito and the Birds Cinema São Jorge - Sala 3
174414 15:00 Family Program 2 Museu de Etnologia
31336 15:15 Awarded Short-films 1 Cinema São Jorge - Sala 3
31337 18:00 Awarded Short-films 2 Cinema São Jorge - Sala 3
31338 21:00 Awarded Feature Lenght-film Cinema São Jorge - Sala 3